• info@rehbermaras.com
  • 0 505 9391646

Maraş Biberi

Maraş Biberi

MARAŞ BİBERİ: 

Maraş Biberi, toz ve pul biber yapımında kullanılan, meyveleri konik yapılı, ince etli, kurutmaya elverişli bir bitkidir. Meyvesi konik şekilli, uç kısmı sivri ya da küt olabilir. Meyve boyu 60-115 mm, meyve eni 25-35 mm, et kalınlığı 1,2-1,6 mm, meyve ağırlığı 8-14 gr.’dır. Maraş Biberi, doğal yöntemlerle güneş altında yıkanıp, parçalanarak ya da parçalanmadan 1-3 gün arasında kurutulabildiği gibi fırın kurutma sistemlerinde 3-4 saatte veya mikrodalga takviyeli fırınlarda 1-1,5 saatte kurutulur. İçeriğinde bulunan “capsaicin” maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı artırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak ayrı bir niteliği bulunur.

Kahramanmaraş’ın toprak, iklim ve ekolojisi bibere kaliteli bir renk, muhteşem bir tat, koku, aroma, acılık katarak gerçek kırmızı biberi ortaya çıkarır. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizesinde kentte faaliyet gösteren ve marka logosunu kullanım hakkına sahip, son derece hijyenik, teknolojik ve modern biber işletmelerinde işlenerek nihai ürün haline gelir ve gerek Türk mutfağının bir vazgeçilmez tadı olarak sağlık ve gerçek lezzet sembolü gerekse ilaç ve kimya gibi sektörlerin ara maddesi olarak doğanın insanoğluna sunduğu eşsiz bir mucizedir.

ÇEŞİTLERİ:

Pul Maraş Biberi: Capsicum cinsine giren bitkilerin tam olgunlaşmış meyvelerinin tekniğine uygun olarak kurutulup, sapları alındıktan sonra yarı öğütülerek pul haline getirilmiş, belirli oranlarda yemeklik bitkisel sıvı yağ ve yemeklik tuz karıştırılarak su ile tavlanmış halidir. Kahramanmaraş ve yöresine özgüdür.

İpek Pul Maraş Biberi: Çekirdek oranı daha az, ipeksi bir dokuya sahip Maraş Biberi.

Toz Maraş Biberi: Tuz konulmadan, pul kırmızı biberin toz olarak öğütülmesi ile edilen Maraş Biberi.

İsot Maraş Biberi: Isıtılarak esmer görünüm kazanan Maraş Biberi.

 

TESCİL VE DENETİM:

Gerçek Maraş Biberi 2002 yılında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ürünün korunması ve belirli bir standarda kavuşturulması amacıyla Türk Patent Enstitüsü’nün ‘Coğrafi İşaretler’ kapsamında tescil edilmiştir. Marka logo kullanım hakkı için Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile sözleşme yapan işletmeler ürünün sözleşmeye uygun üretildiğinin tespiti için belirli zamanlarda denetlenir ve kalitenin korunması için üretimde Türk Gıda Kodeksi’ne göre uygunluk aranır. Ürünlerin analizi Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nın uluslararası akreditasyona sahip gıda laboratuarında yapılır.

Hemen Ara