120x600

banner39

banner40

banner34

728x90

21 Çeşit Hastalık Malulen Emeklilik Kapsamına Alındı

04 Ekim 2013 Cuma 12:20

Mali Müşavir İsmail Atasever, malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girerken, bu yeni düzenlemeye göre 21 çeşit hastalık malulen emeklilik kapsamına alınarak emeklilik yolu açılmış olduğunu söyledi.Konuya ilişkin açıklama...

21 Çeşit Hastalık Malulen Emeklilik Kapsamına Alındı
Mali Müşavir İsmail Atasever, malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girerken, bu yeni düzenlemeye göre 21 çeşit hastalık malulen emeklilik kapsamına alınarak emeklilik yolu açılmış olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mali Müşavir İsmail Atasever, 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliğini değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlatarak bu yeni yönetmeliği hazırladığını belirterek, “Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı. Bu yönetmelikte belirtilen 21 çeşit hastalıktan bazılarını sayacak olursak; şeker, kanser, verem, kalp, organ nakli, astım, sinir, cilt, romatizma, gibi hastalıklardan dolayı emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor. Sağlık Kurulu raporu Yozgat Devlet Hastanesi ve Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesinden alınabilmektedir” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x