120x600

banner39

banner40

banner34

728x90

Bdp "kentsel Politikalar" Konferansı

07 Temmuz 2013 Pazar 17:29

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP), Nusaybin ilçesinde 3 gün süren "Kentsel Politikalar" adlı konferansı sona erdi.Sonuç bildirgesini Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre açıkladı. Töre, “Cumhuriyet tarihi boyunca geliştirilen inkar...

Bdp "kentsel Politikalar" Konferansı
Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP), Nusaybin ilçesinde 3 gün süren "Kentsel Politikalar" adlı konferansı sona erdi.

Sonuç bildirgesini Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre açıkladı. Töre, “Cumhuriyet tarihi boyunca geliştirilen inkar ve imha siyasetinin neden olduğu Kürt sorununun çözümünde, çok önemli bir aşama geride bırakılmıştır. Kürt sorununun demokratik çözümü ancak eşit ve özgür bir yaşamın kurulmasıyla mümkün olacaktır. Bu bağlamda, demokratik vatanda eşit ve özgür yaşam, eşitler arasında bir hukukun tesisini gerektirmektedir. Bu çerçevede yaşam bulması gereken demokratik özerkliğin inşasında yerel yönetimlerin rolü hayati bir önem taşımaktadır. Yetki ve sorumluluğun yerele devriyle birlikte toplumsal katılım ilkesinin hayata geçmesi çözümünde en önemli ayağını oluşturacaktır” dedi.

Konferansta kentlerdeki planlama, sosyal ve ekonomik politikalar, doğal kaynaklar ve çevre politikaları, kentsel peyzaj ve toplumsal ekoloji, kadın kentleri ile katılımcılık konularının tartışıldığını ifade eden Töre, konferansa aralarında BDP Genel Merkez yöneticileri, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı, belediye başkanları, il genel meclis başkanları, GABB ve meslek odalarının olduğu 150 delegenin katıldığını söyledi.

Ardından 20 maddelik sonuç bildirgesi okundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x