banner39

banner40

banner34

Kentsel Dönüşüm Ve Çevresel Çözümler

06 Haziran 2013 Perşembe 13:47

Gaziantep Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından ‘Çevre Haftası’ etkinlikleri kapsamında ‘Kentsel Dönüşüm ve Çevresel Çözümler’ konulu konferans düzenledi.Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta...

Kentsel Dönüşüm Ve Çevresel Çözümler
Gaziantep Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından ‘Çevre Haftası’ etkinlikleri kapsamında ‘Kentsel Dönüşüm ve Çevresel Çözümler’ konulu konferans düzenledi.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta kentsel dönüşüm ve çevre sorunlarına çözüm yolları konuşuldu. Konferans 2 oturum halinde yapıldı. Konferansın sabah oturumunda Çevre Hafta’sı kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile üniversite öğrencileri arasında yapılan proje yarışmasında ödül kazanan öğrencilere ödül ve hediye verildi.

Konferans öncesi, Uluslararası Geri Dönüşüm Federasyonu Genel Sekreteri Geert Cuperus, Avrupa’da geri dönüşüm uygulamaları, kentsel dönüşüm süreci ile çevre geri dönüşüm süreçlerinin uyumu, ekonomik ve çevresel faydaları üzerine bilgilendirme konuşması yaptı.

Uluslararası Geri Dönüşüm Federasyonu Genel Sekreteri Geert Cuperus’un konuşmasının ardından Gaziantep Çevre ve Şehircilik Müdürlü Ergün Özuslu moderatörlüğünde Kentsel Dönüşüm ve Çevresel Çözümler konusu üzerine konuşuldu.

Konferans öncesi konuşan Gaziantep Çevre ve Şehircilik Müdürlü Ergün Özuslu, ‘Çevre Haftası’ etkinlileri kapsamında çeşitli faaliyetler düzenlediklerini belirterek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bizler çeşitli etkinliklerde aktif görev alıyoruz. Kurumsal olarak çevre bilincinin yaygınlaştırılması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve yeni şehircilik uygulamalarının birlikte yürütülmesi görevi bakanlığımıza verilmiştir. Vatandaşlarımıza çevre kirliliği hakkında çevre bilincini kazandırmak son derece önemlidir” dedi.

“Dünyamız gün geçtikçe yaşlanıyor ve kirleniyor” diyen Özuslu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şehirlerimiz büyüyor, nüfusumuz artıyor. Bunlarla beraber insanların oluşturdukları atık miktarları artıyor. Havaya, suya, toprağa kirletici unsurlar salınıyor. Bu durumları önlemek sadece Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevi değil. Bu görev tüm vatandaşlarımızın görevidir. Bu bilinçle hareket etmeli, davranışlarımıza düzen ve yön vermeliyiz.”

Özuslu’nun konuşmasının ardından başlayan konferansta ilk sözü alan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Şehir Plancısı Emre Kahraman, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan kentsel dönüşüm alanları ve çalışmaları, ekolojik kent planı ve Yeşil Ev Projesi konuları üzerine sunum yaptı.

Konferansta konuşan Şahinbey Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürü Hamza Kütükçü, Şahinbey Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları, kentsel dönüşüm sürecinde hedeflenen kentsel yaşam alanları, çevreye duyarlı kent dokusu çalışmaları ve inşaat sürecinde hedeflenen çevreci uygulamalar konusu üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Şehir Plancısı İsmet Şahin, Şehitkamil Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları, kentsel dönüşüm sürecinde hedeflenen kentsel yaşam alanları, çevreye duyarlı kent dokusu çalışmaları ve inşaat sürecinde hedeflenen çevreci uygulamalar üzerine konuştu.

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Sıtkı Severoğlu ise Mimarlar Odası’nın Gaziantep’te yaşanan Kentsel Dönüşüm sürecine dair değerlendirme, Mimarlar Odası olarak kentsel dönüşümde Gaziantep geleneksel yerleşim dokusuna sadık kalınması, kentsel dönüşümün yeni beton yığınlarının oluşmasına neden olmaması konuları üzerine açıklamalar yaptı.

Konferansın öğleden sonraki oturumunda ise Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Uğur, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Rektör Danışmanı ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karpuzcu, Zirve Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Turan Köksal, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hafriyat Denetim Şube Müdürü Ali Bilgi, Çevre Mühendisleri Oda Temsilcisi Mustafa Yılmaz, Tema Vakfı Temsilcisi Sait Köse, Kentsel Dönüşüm ve Çevresel Çözümler üzerine sunum ve konuşma yaptı.

Anahtar Kelimeler
banner37

Yorum Gönder

@name x